Kmalu se bo končalo šolsko leto in treba bo napisati spričevala. Obrazec za spričevalo vsebuje tudi opombe. Za to, kaj lahko učitelj napiše pod opombe, ni nobenih navodil. Skrbeti moramo, da bo pod opombe napisana vsebina, ki bo v skladu s Zakonom o varstvu osebnih podatkov. Kaj je torej v opombah zakonito in kaj bi bilo morebiti nezakonito?
Zakon o osnovni šoli (ZOsn)1 v 84. členu določa, da osnovna šola učencem, ki zaključijo osnovnošolsko izobraževanje, izda zaključna spričevala. V zaključno spričevalo se vpišejo učenčeve ocene iz 9. razreda ter dosežki učenca in državna povprečja pri nacionalnem preverjanju znanja, izraženi v odstotnih točkah. Učencem, ki so končali prilagojeni izobraževalni program z nižjim izobrazbenim standardom, se v zaključno spričevalo vpišejo ocene iz 9. razreda ter dosežki učenca in državna povprečja pri nacionalnem preverjanju znanja, izražena v odstotnih točkah. Če učenec pri posameznih predmetih prehaja v izobraževalni program osnovne šole, se to navede v zaključnem spričevalu. Učencem, ki so končali posebni program vzgoje in izobraževanja, se izda zaključno potrdilo z opisno oceno napredka učenca. Če se je učenec občasno vključeval v prilagojeni izobraževalni program, se to navede v zaključnem potrdilu. V zasebni osnovni šoli se v zaključno spričevalo vpišejo učenčeve ocene, kot jih določa program zasebne osnovne šole, ter dosežki učencev in državna povprečja pri nacionalnem preverjanju znanja, izraženi v odstotnih točkah.
Zakon ne določa, kaj je vsebina opomb. Iz tega razloga menimo, se lahko v opombe zapišejo zgolj dodatna pojasnila o vsebini iz zaključnega spričevala. Kot je razvidno iz obrazca o zaključnem spričevalu, so njegova vsebina zaključne ocene in ocene pri nacionalnem preverjanju znanja, preostalo so podatki o osebah in instituciji. Po našem mnenju so lahko v opombah pojasnila, ki zadevajo ocene, konkretno vse, kar je posebnega, izven običajnega, recimo navedbe o izjemnih sposobnostih za posamezne predmete, ne smejo pa se vpisati vedenjski problemi ali težave učenca.
Morda je v pomoč tudi pojasnilo na portalu e-Ravnatelj, da se pod »Opombe« vpiše, ali je učenec opravljal osnovnošolsko izobraževanje na domu in/ali je učenec vključen v prilagojeni program osnovne šole z nižjim izobrazbenim standardom.2
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.