c S

Cene na letni ravni višje za 6,2 %, na mesečni za 0,1 %

31.08.2023 Življenjske potrebščine so se avgusta na letni ravni podražile za 6,2 %, na mesečni pa za 0,1 %. Na letno inflacijo so najbolj vplivale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, na mesečno pa podražitve pogonskih goriv.

Letna inflacija 6,2-odstotna

Letna rast cen je bila 6,2-odstotna (v istem mesecu prejšnjega leta 11,0-odstotna).

Cene storitev so se v povprečju zvišale za 8,0 %, cene blaga pa za 5,2 %. Poltrajno blago je bilo dražje za 6,2 %, blago dnevne porabe za 5,9 % in trajno blago za 1,8 %.

Na letno inflacijo imajo še naprej največji vpliv cene hrane in brezalkoholnih pijač (1,8 odstotne točke). Te so se v enem letu zvišale povprečno za 10,4 %. Storitve in izdelki za rekreacijo in kulturo so se podražili za 8,7 % in prispevali 0,9 odstotne točke. Po 0,6 odstotne točke so dodale podražitve v zdravstvu (za 11,0 %) ter v restavracijah in hotelih (za 8,7 %).

Na letni revni se je večina izdelkov in storitev podražila, so bile pa tudi opaznejše pocenitve. Cene električne energije so v povprečju upadle za 13,1 % in inflacijo ublažile za 0,7 odstotne točke. Za 0,6 odstotne točke so inflacijo znižali tudi cenejši naftni derivati – tekoča goriva so se pocenila za 19,1 %, dizelsko gorivo za 7,4 % in bencin za 3,8 %.

Podražitve pogonskih goriv na mesečni ravni

V primerjavi s prejšnjim mesecem so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 0,1 %.

Najbolj so se podražila pogonska goriva (dizelsko gorivo za 5,1 % in bencin za 4,5 %) in mesečno inflacijo dvignila za 0,2 odstotne točke. Po 0,1 odstotne točke so dodale podražitve izdelkov in storitev v vsaki izmed naslednjih skupin: počitniški paketi doma (za 2,5 %), meso (za 2,4 %), oskrba z vodo in razne storitve v zvezi s stanovanjem (1,4 %) ter stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj (za 0,7 %).

Zaradi razprodaj ob koncu poletne sezone so se cene oblačil in obutve znižale za 3,7 % ter inflacijo ublažile za 0,2 odstotne točke. Za 3,5 % se je pocenilo sadje, za 1,5 % pa izdelki in storitve v skupini zdravstvo. Vsaka izmed teh dveh skupin je inflacijo znižala za 0,1 odstotne točke. Vse preostale avgustovske pocenitve so prispevale še 0,1 odstotne točke.

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila 6,1-odstotna (avgusta lani 11,5-odstotna). Na mesečni ravni so se cene dvignile za 0,2 %.

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 8,3 %, cene blaga pa za 4,9 %. Poltrajno blago je bilo dražje za 5,9 %, blago dnevne porabe za 5,8 % in trajno blago za 0,4 %.

Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v državah članicah EMU julija 5,3-odstotna (mesec prej 5,5-odstotna) in v državah članicah EU 6,1-odstotna (mesec prej 6,4-odstotna). Najnižja je bila v Belgiji (1,7-odstotna), najvišja na Madžarskem (17,5-odstotna), v Sloveniji pa je znašala 5,7 %.

Tabela z najnovejšimi podatki je na voljo v podatkovni bazi SiStat.


Letne stopnje rasti cen življenjskih potrebščin, Slovenija
Letne stopnje rasti cen življenjskih potrebščin, Slovenija

Povezava do celotne vsebine novice je na voljo tukaj.


Vir: SURS, 31. 8. 2023
 


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.