DOHODNINA – DOHODEK IZ ZAPOSLITVE
22. 09. 2022
Bonitete
sprememba dokumenta
***
Več na povezavi: Bonitete, 9. izdaja, september 2022
Vir: FURS, 22. 9. 2022
_________
Dopolnjeno v dokumentu:
3.5 Zavarovalne premije
Boniteto predstavljajo tudi zavarovalne premije, ki jih za delojemalca plačuje delodajalec. Za vrednotenje bonitete pri plačilu zavarovalne premije ni določenih posebnih pravil, zato zanje veljajo splošna pravila iz prvega odstavka 43. člena Zakona o dohodnini – ZDoh-2 (primerljiva tržna cena oziroma strošek, ki je nastal pri delodajalcu v zvezi z nudenjem bonitete).
Pri določanju višine bonitete za posameznega zavarovanca pri zavarovanju odgovornosti članov vodenja ali nadzora se vedno izhaja iz celotne zavarovalne premije, ki jo plača družba.
Korporativno zavarovanje odgovornosti članov organov vodenja in nadzora je zavarovalni produkt, pri katerem premija, ki se plača za navedeno zavarovanje ni individualizirana, niti z vidika zavarovancev, niti z vidika posameznega zavarovalnega kritja in morebitne subrogacije. Glede na to se ugodnost oziroma boniteta po tovrstni zavarovalni polici za posameznega zavarovanca lahko določa le upoštevaje celotno zavarovalno premijo, ki jo plača sklenitelj (družba) po tovrstni polici. To je utemeljeno tudi z dejstvom, da v primeru navedenega zavarovanja boniteto predstavlja plačilo zavarovalne premije, ki jo za namene zavarovanja odgovornosti plača družba, ter ne nastanek posameznega škodnega dogodka in v tem okviru upoštevanje plačila zavarovalnice v okviru posameznega zavarovalnega kritja ali regresnega zahteva zavarovalnice proti tretjim osebam oziroma povzročitelju (subrogacija). Boniteta je s tega vidika določena pavšalno na ravni posamezne zavarovalne police, ob upoštevanju, ali tovrstno zavarovanje, ne glede v okviru katerega kritja, zavarovanca delno ali v celoti lahko razbremeni povrnitve škode.
Za zavarovanje odgovornosti so lahko zavarovani tudi potencialni zavarovanci, ki naknadno sklenejo delovno razmerje in tudi zavarovanci, ki v času obračuna niso več v delovnem razmerju. Glede na navedeno je ugodnost iz navedenega zavarovalnega produkta za posameznika na nek način določena pavšalno. Izhajajoč iz navedenega pa je tudi davčna obravnava bonitete v tem primeru lahko določena le pavšalno, in sicer se – upoštevaje določbo 5. odstavka 15. člena ZDoh-2, ki določa, da se šteje, da je dohodek prejet, ko je izplačan fizični osebi ali je kako drugače dan na razpolago fizični osebi – obračunava tistim članom organov vodenja in nadzora, ki so vključeni v zavarovanje oziroma opravljajo funkcijo člana organov vodenja in nadzora v času plačila premije.
Po Zakonu o gospodarskih družbah - ZGD-1 so člani vodenja ali nadzora odgovorni družbi za škodo, ki je nastala kot posledica kršitve njihovih nalog, razen če dokažejo, da so pošteno in vestno izpolnjevali svoje dolžnosti. ZGD-1 zaradi uresničevanja načela dobrega gospodarstvenika le določa obvezno odbitno franšizo in višino le-te, če zavarovanje take odgovornosti sklene družba. V vsakem primeru pa gre za zavarovanje odgovornosti fizičnih oseb – članov vodenja ali nadzora. Le v primerih, da zavarovalna pogodba vsebuje regresni zahtevek za povrnitev celotne povzročene škode od članov vodenja ali nadzora, lahko sklepamo, da ne gre za zavarovalno polico, ki je namenjena zavarovanju odgovornosti članov vodenja ali nadzora. Boniteta se torej ne obračuna le v primeru zavarovanja odgovornosti članov vodenja ali nadzora, po katerem se zavarovanec v ničemer ne razbremeni povrnitve škode v primeru nastanka škodnega dogodka.
4.11 Plačilo članarine zaposlenemu
Plačilo članarine za zaposlenega delavca, za njegovo članstvo v društvih, združenjih, ipd. se davčno obravnava kot boniteta v skladu s prvim odstavkom 39. člena ZDoh-2. Glede navedenega veljajo izjeme v skladu z 2. točko tretjega odstavka 39. člena ZDoh-2, in sicer se plačilo delodajalca za članstvo delojemalca v določenih združenjih, društvih, zbornicah, organizacijah ne šteje za boniteto, če gre za plačilo namenjeno dopolnilnemu izobraževanju in usposabljanju delojemalca, ki je v zvezi s poslovanjem delodajalca. Za boniteto se tudi ne šteje plačilo članarine v primeru, ko je članstvo pogoj za opravljanje določenega poklica, ki ga zaposleni opravlja pri delodajalcu.
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.