c S

Kaj se dogaja z otroki, ki so iz Ukrajine zbežali v Slovenijo

05.12.2022 06:07 Deklica hodi v osnovno šolo v Sloveniji, državi daleč od svojega doma, od koder jo je pregnala vojna. Slovensko razume komaj dovolj, da se lahko sporazumeva. Kljub temu bo morala biti konec šolskega leta že ocenjena. Skrb, žalost in spomini na vojno v domovini ji ne pustijo spati. Utrujena je, ker vzporedno opravlja tudi ukrajinsko šolo, ki se izvaja na daljavo. V 240 slovenskih osnovnih šolah je skoraj 900 učenk in učencev iz Ukrajine, v 40 srednjih šolah pa skoraj 100 dijakinj in dijakov iz Ukrajine. Kaj se torej dogaja z otroki, ki so iz Ukrajine zbežali pred vojno? Kako je zanje poskrbljeno v Sloveniji? In kakšni so trije nahrbtniki gorja, ki jih s seboj nosijo otroci begunci?

Slovenija je ukrajinskim beguncem takoj po začetku ruske agresije na stežaj odprla vrata. Potem ko je Evropska komisija prvič v zgodovini aktivirala direktivo o začasni zaščiti, se je zdelo, da bomo priča modelu dobrega in hitrega vključevanja. Realnost je hitro pokazala nekatere razpoke v sistemu. Slovenski birokratski aparat ni bil pripravljen na tako veliko število prošenj, zato je pridobivanje statusa za ukrajinske begunce trajalo precej dlje, kot je bilo predvideno.

O težavah ukrajinskih otrok pa poročajo tudi iz šol. Ukrajinski otroci imajo težave pri sporazumevanju, saj slovenščine še ne obvladajo, pogosto pa ne govorijo niti angleško. Ravnatelji pogrešajo sogovornika, ki bi jim zagotovil strokovno pomoč in nasvete, kako ravnati v konkretnih situacijah. Kot pravijo, so trenutno povsem prepuščeni sami sebi. Dodatne težave povzroča zakonodaja, po kateri bi morali biti številni otroci konec letošnjega šolskega leta že ocenjeni – čeprav razumejo komaj kaj slovensko.

>> Več: Kaj se dogaja z otroki, ki so iz Ukrajine zbežali v Slovenijo