c S

Sindikat o pritisku na čistilke Šolskega centra Velenje

04.04.2018 16:03 Ljubljana, 04. aprila (STA) - Člani Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti so na današnji novinarski konferenci spregovorili o pritisku na čistilke in čistilce Šolskega centra Velenje, ki so dobili odpovedi pogodb o zaposlitvi. V sindikatu so trdno prepričani, da so odpovedi posledica sindikalnega opozarjanja na nesmotrno porabo javnih sredstev.

Čistilke in čistilci, ki so delali v Šolskem centru Velenje, so bili zaposleni pri podjetju Aktiva čiščenje kot zunanjem izvajalcu storitev. "Zaradi nevzdržnih razmer, ki so bile predvsem posledica hudega pomanjkanja kadra na terenu, smo lani dali pobudo šolskemu centru, da se pogleda možnost, da delavce po poteku pogodbe zaposlijo na šolskem centeru, ker je tudi podjetje imelo pogodbo do 1. aprila letos," je povedala Ana Jakopič iz sindikata.

Pogodba centra z Aktivo čiščenje je razkrila, da je center za 48 mesecev podjetju plačal skoraj 1,5 milijona evrov, mesečno dobrih 31.000 evrov. S slednjim pa je Aktiva čiščenje centru po sindikalnih večkrat preverjanih informacijah, zagotavljala maksimalno le deset, večkrat pa tudi le sedem delavcev. Center pa je za vsako čistilko podjetju plačalo kar 3117 evrov mesečno.

"Ker so bili delavci v centru v izjemno slabih delovnih pogojih in ker je po našem mnenju dolžan skrbeti tudi za smotrno porabo javnih sredstev, smo šolski center pozvali k direktni zaposlitvi čistilk in čistilcev," je poudarila.

Kljub njihovim opozorilom pa se po njenih besedah ni kaj dosti spremenilo. Šolski center je razpisal novo javno naročilo, na katerega se je prijavilo drugo podjetje iz iste skupine oz. invalidsko podjetje Aktiva TS. To se jim zdi izjemno problematično z vidika, da je bil razpis zelo nenavadno oblikovan, saj je imel določbo, da mora biti podjetje, ki bo čistilo šolski center, invalidsko.

Takšen manever po mnenju Jakopičeve Aktiva skupini omogoča, da odpusti delavce, ki so do sedaj čistili v šolskem centru, v podjetju Aktiva TS pa zaposlili le tiste delavce, ki se niso sindikalno organizirali in ki niso opozarjali na kršitve delovnopravne zakonodaje.

"To med drugim potrjujejo tudi dogodki prejšnjega tedna, ko je odpoved brez ponudbe nove pogodbe dobilo več članov sindikata, nove pogodbe pa so že sklepali z delavci, ki niso člani sindikata. Takšno stanje je nezakonito in nesprejemljivo," je dejala Jakopičeva in napovedala tožbe zaradi nezakonitih odpovedi.

Ena nezakonito odpuščenih čistilk je tudi Rajka Tomič, samohranilka s šolajočim se sinom. "Ostala sem brez dela in pogodbe o zaposlitvi, sem čisto psihično in fizično uničena. Kuverto z odpovedjo pogodbe mi je prinesel na vrata detektiv in to med bolniškim staležem. Sem namreč pred zahtevno operacijo," je razočarano dejala in pozvala predsednika republike Boruta Pahorja, da jim pomaga.

Tomičeva, ki je na podlagi pogodbe za nedoločen čas delala za 650 evrov, se je na seznamu odpuščenih po njenih trditvah znašla zaradi izpostavljenosti v medijih in sindikalnega delovanja. Čeprav ni bila sindikalna zaupnica, so jo delavci imeli za to, je še dodala.